Zielona Energia w Polsce: droga ku zrównoważonej przyszłości

Jak wyprodukować czystą energię? Na to pytanie w zasadzie potrafimy odpowiedzieć bez problemu. Kłopot w tym, że nie mamy jej tyle ile byśmy sobie życzyli. A to dlatego, że chętnych na zieloną energię przybywa w bardzo szybkim tempie. I nie chodzi tylko o pojedynczych konsumentów ale chociażby o wielkie firmy produkcyjne.

W programie “Szczerze o Pieniądzach: Zielona Polska” gościem był Grzegorz Serwatka, dyrektor w Getek. Tematem rozmowy była przyszłość zielonej energii w Polsce i jej znaczenie dla przemysłu oraz konsumentów.

Wzrost Zapotrzebowania na Zieloną Energię

Serwatka podkreślił, że coraz więcej firm decyduje się na zieloną energię, mimo że jest ona często droższa od tradycyjnej energii opartej na węglu. Firmy te dążą do obniżenia swojego śladu węglowego, co jest kluczowe dla uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku. Klienci końcowi coraz częściej wybierają produkty, które mają minimalny wpływ na środowisko.

Przemiany w Polskim Sektorze Energetycznym

Rozmówca zaznaczył, że transformacja energetyczna w Polsce musi odbywać się krok po kroku. Przykładem jest przekształcanie elektrowni węglowych na gazowe, co znacząco redukuje emisję CO2. Serwatka wskazał również na rolę wodoru jako magazynu energii oraz rozwój nowoczesnych technologii magazynowania, takich jak baterie litowo-jonowe czy innowacyjne rozwiązania oparte na ciśnieniu wody.

Przyszłość Zielonej Energii

Optymistycznie oceniając przyszłość, Serwatka wierzy, że Polska, choć mocno uzależniona od węgla, z czasem przejdzie na zrównoważone źródła energii. Kluczowym celem jest osiągnięcie pełnej dekarbonizacji do 2050 roku, co jest zgodne z unijnymi wytycznymi.

Podsumowanie

Polska stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej, której tempo zależy od współpracy przemysłu, konsumentów i regulatorów. Inwestycje w zieloną energię oraz innowacyjne technologie magazynowania będą kluczowe dla zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej kraju.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych odcinków programu “Szczerze o Pieniądzach”, gdzie poruszamy tematy kluczowe dla przyszłości ekologicznej Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Całość rozmowy dostępna jest TUTAJ.

Popularne