Polska spółka będzie europejskim liderem recyklingu paneli słonecznych?

Spółka 2loop Tech zapowiada kilka zgłoszeń patentowych. Opracowała technologię odzysku surowców z OZE

Do Urzędu Patentowego RP trafił pierwszy w Polsce wniosek dotyczący technologii przetwarzania instalacji fotowoltaicznych w taki sposób, by nie pozostawały po nich żadne odpady. Złożyła go spółka technologiczna 2loop Tech. Podmiot ten zapowiada też kilka kolejnych wniosków o ochronę patentową technologii recyklingu komponentów, z których budowane są OZE, czyli odnawialne źródła energii.

Według deklaracji 2loop Tech, jej wynalazek pozwoli na recykling dominujących na rynku rodzajów paneli słonecznych: krzemowych mono- i polikrystalicznych. Są one zbudowane z płyty szklanej, na którą nanosi się folię typu EVA lub Tedlar oraz warstwy krzemowej.

Na czym polega ta innowacyjna technologia odzysku surowców? 2loop Tech ma sposób na to, by ogrzać panele poniżej temperatury mięknięcia szkła, ale jednocześnie powyżej temperatury rozkładu folii typu EVA lub typu Tedlar. – Pozwoli to na późniejszą separację mieszaniny szkła, krzemu oraz cennych metali znanymi metodami separacji, co jest kluczowe dla całego procesu recyklingu. Technologia ta będzie umożliwiać praktycznie bezodpadowe zagospodarowanie zużytych paneli fotowoltaicznych i, co ważne, przy odpowiednim zastosowaniu, jest neutralna środowiskowo – tłumaczy Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech.

Karbowniczek chce, by kierowana przez niego firma stała się europejskim liderem zagospodarowania zużytych paneli słonecznych. Dotyczy to zarówno opracowywanych technologii, z których będzie można korzystać na zasadzie licencji, jak i samego recyklingu.

Marcin Karbowniczek zapewnia też, że dzięki pracy zespołu naukowców innowacyjna metoda recyklingu paneli jest na bardzo zaawansowanym etapie. Oprócz badań własnych, 2loop Tech prowadzi również badania w konsorcjum z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, a docelowo w ramach konsorcjum przewidywana jest również współpraca z VSB Technical University w Ostrawie.

Dlaczego to ważne? Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) do 2050 roku około 11 proc. światowych dostaw energii elektrycznej będzie wytwarzanych przy użyciu energii słonecznej. Szacuje się, że w 2050 r. na całym świecie będzie od 60 do 78 mln ton odpadów z paneli słonecznych.

Źródło : www.green-news.pl
Popularne